Londra seyahatiniz konusunda hayat kurtaran birkaç bilgi vereceğim: Londra’daki prizlerin Türkiye’den farklı olduğunu ve mutlaka valizinize birkaç tane dönüştürücü eklemenizi öneririm.

Seyahatinize başlamadan önce telefonunuza Citymapper isminde bir uygulama indirmeniz hayatınızı kolaylaştıracaktır. Lokal gibi pinlediğiniz her noktaya kimseye bağımlı kalmadan ulaşmanızı sağlayacak. Otobüs metro tren gibi ulaşım ağlarından hangisini seçeceğiniz konusunda size zaman kazandıracak önerilerde bulunacak ve ulaşmak istediğiniz yere ne zaman varacağınız, yoldaki trafik durumu hakkında bilgi verecek ve daha bir çok kolaylık sunacak.

Londra’da tren ve metro istasyonu logolarına dikkat etmenizi öneririm. Şehir haritalarında ikisinin de işaretleri ve renkleri farklı ancak karıştırabilirsiniz. Metro (underground) logosu kırmızı iken trenin logosu ise mavi renkte oluyor. Siz otelinizin metro istasyonuna yakın olmasına -yanlışlıkla metro yerine trene yakın seçmeyin – özen göstererek seçim yaparsanız, seyahat programınızı ulaşım konusunda hiç sorun yaşamadan yönetebilirsiniz.

Londra’da Ulaşım

Sabah 08:30 uçağıyla Atatürk Havaalanı’ndan yola çıktık ve uçuşumuz 3 saat 23 dakika sürdü. İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan Heathrow Havaalanına gidiş dönüş bilet almıştık. Londra, aralık 2017 tarihinde İstanbul’dan üç saat geride olduğu için programımızı daha iyi yönetebilmek adına Londra’ya sabah saatlerinde varacağımız bir bilet tercih ettik, size de günü verimli geçirmek adına aradaki saat farkını planlayarak bilet almanızı öneririm. Thy ile uçuşumuzu gerçekleştirdiğimizden terminal 2 ye iniş yaptık. Heathrow Havaalanı oldukça büyük bir havaalanı, Atatürk Havaalanı’na kıyasla en az beş katı olduğunu söyleyebilirim. Uçaktan indiğimiz gibi şehir merkezine en hızlı ulaşım yöntemi olan Heathrow Express hızlı treni tercih ettik. Bu tercihin de bize zaman kazandırdığını itiraf etmeliyim. Heathrow Express hızlı tren biletinin maliyeti ise kişi başı sadece gidiş yirmi iki pound, gidiş dönüş alırsanız avantajlı fiyatı otuz yedi pound. Biz sadece gidiş tek yön bilet aldık çünkü seyahat rotamızı son günlerimizi İngiltere’nin güneyinde geçirecek şekilde planlamıştık ve dönüşümüz farklı bir noktadan olacaktı. Heathrow Express ile Paddington tren istasyonuna ulaştık. Paddington Tren İstasyonu’ndan metroya geçiş yaparak otelimize en yakın durağa hızlıca ulaştık.

Londra’da şehir içi ulaşım için; trenden indiğiniz gibi Oyster kart edinip gezmeyi planladığınız bölgelerin bağlı olduğu zoneları doğru seçip, seyahat edeceğiniz gün kadar kartınıza yükleme yapmanız size maddi avantaj sağlayacaktır. Bu kart toplu taşıma araçlarından metro ve otobüslerde geçerli olup, belirtilen süre içerisinde sınırsız kullanım içermektedir. Bende Oyster kart bulunduğu için sadece içerisine bir haftalık yükleme yaptım. Oyster kartınız yoksa 4 pound depozito karşılığında bu kartı satın alabilir, dönüşünüzde kartı iade etmek isterseniz paranızı geri alabilirsiniz. Bir kişinin bir haftalık zone 1 ve 2 yi kapsayan seyahat kartı yüklemesi maliyeti otuz üç pound ediyor. Size bahsettiğim gezilecek yerler dışına çıkmayacaksanız, siz de zone 1 ve 2 yi seçim yaparak seyahat kart yüklemesi yaparsanız geziniz boyunca hiç mağdur olmazsınız.

Londra’da konaklama

London Eye

Otelimizin booking.com üzerinden ücretsiz iptal ve kahvaltı dahil seçenekli rezervasyonunu yaptırmıştık. Ödemeyi otelde gerçekleştirdik. Seyahat tarihlerimiz 13 aralık- 20 aralık olduğu için Londra’da Winter Wonderland ve Christmas dönemine denk geliyordu. Londra’ya yakın olan bir çok eyaletten İngilizlerin özellikle Winter Wonderland’i ziyaret etmek, Westend gösterilerini izlemek ve ya yeni yıl alışverişi yapmak için Londra’ya gelip, bu ziyaretler sırasında ailece otelde kalmayı tercih ettiklerini fark ettim. Sadece yerli değil yabancı turistler için de yeni yıl zamanı Londra, oldukça yoğun olduğundan uçak ve otel fiyatları diğer zamanlara kıyasla yüksekti. Otel seçiminizi ziyaret zamanınıza,kişisel bütçenize ve ödeme seçeneklerinize göre bu güvenli siteden gerçekleştirebilirsiniz. Airbnb ile oda ve ya daire kiralayabilirsiniz. Seçtiğiniz ev ya da otelin metro istasyonuna yakınlığı konaklama konusunda en önemli detaylardan. Metro durağının tam karşısında bulunan bir otelde konaklamanın konforunu ulaşım konusunda yaşadık. Hiç taksiye ihtiyaç duymadan seyahatimizi güvenli bir şekilde tamamladık. Londra’da da tıpkı İstanbul gibi trafik sorunu var, ulaşmak istediğiniz noktaya metro kısa sürede ulaşabilirken, otobüs ve taksi dakikalarca varamıyor. Trafiğin yoğun olduğu saatlerde de programımız hiç aksamadan metro ağıyla dilediğimiz yere hızlıca ulaşım sağlayabildik.